Maddox Push Back Recliner
The ultimate basic, the Maddox all leather chair features a high back perfect for relaxing after a long day. With its pub back, tailored rolled arm and tapered wood leg, it is a perfect accent to any home. This casual press back recliner is also available with a power option. Take a look at Kenzie for the fabric version of this silhouette!
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 36″ (91.4 cm) 36INH |
|---|---|
| Depth | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Height | 44″ (111.8 cm) 44INH |
| Seat Width | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Finish | Dark Brown |
| Collection | Leather |
| Back | Webbing, sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | 2.875”x1.5”x6” (front), 6” (back), wood taper, screw-in |
| Mech | Manual push back recliner |
| Leather | 100% top grain |
| Optional upgrades | Frame Coil, power mech, battery pack |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Kora Push Back Recliner
Leonard Push Back Recliner
Collegedale Sofa
Kora Recliner With Nails
Leather Rocker Recliner
7300l-sect Lackawanna Sectional
Drew Leather Chair
Collegedale Leather Loveseat
Bailey Leather Sofa
Leather Rocker Recliner
Bailey Leather Chair
Norris Leather Queen Sleeper
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Carter Smoke Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Oscar Pumpernickel Fabric Power Recliner with Power Headrest
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Maxwell Cinder Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!