210-52 Marybeth Rocker Recliner
England’s Marybeth motion chair allows you to enjoy the comfort of a recliner without sacrificing a lot of space. This petite recliner features a bustle back accented with small wings, a tight seat, and rolled step arms to create a casual, comfortable appearance that works well with any decor. Recliner mechanism choices include: rocker recliner, minimum proximity recliner, swivel glider recliner, and power lift recliner.
Features
| Rocker | Yes |
|---|---|
| Rocking | Yes |
| Power | Yes |
| Swivel | Yes |
| Glider | Yes |
Product Details
| Width | 33″ (83.8 cm) 33INH |
|---|---|
| Depth | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Height | 37″ (94 cm) 37INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 19″ (48.3 cm) |
| Motion Type | Reclining, Rocking |
| Back | Webbing and sinuous wire, attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | Integral part of frame |
| Mech | Rocker recliner |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
210-32r Marybeth Minimum Proximity Recliner With Handle
210-70r Marybeth Swivel Gliding Recliner With Handle
210-70 Marybeth Swivel Gliding Recliner
210-55r Marybeth Reclining Lift Chair
210-32 Marybeth Minimum Proximity Recliner
Alister Sedona Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Carter Cappuccino Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Aurora Coconut Milk Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Alister Porcelain Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!