Minnie Fabric Recliner
Minnie is a traditional recliner with fresh and casual features. Its set-back rounded arms are accented in the front with welt cording. The fully padded footrest and button-tufted back cushion add comfort and style to this timeless piece. A smooth reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Minnie |
|---|---|
| Features | Non-Power and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 115 lb |
| Product Weight | 115 lb |
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 34 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Minnie |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Minnie Fabric Power Rocking Recliner
Minnie Fabric Power Recliner with Power Headrest
Minnie Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
Minnie Fabric Rocking Recliner
Minnie Fabric Power Recliner
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Oscar Grizzly Leather Power Recliner with Power Headrest
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!