Vail Fabric Sofa
With oversized rolled arms, deep seating, and generous proportions, Vail has everything you need for curled-up coziness. Its slightly flared arms and tall, padded front rail paired with plush cushions trimmed in welt cording make this style ideal for any lounging environment.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Vail |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 61.61 |
| Carton Weight | 143 lb |
| Product Weight | 143 lb |
| Carton Volume | 61.610 |
| Carton Weight | 143.000 lb |
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 91 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Vail |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Vail Fabric Loveseat
Vail Leather Conversation Sofa
Vail Leather Chair and a Half
Vail Fabric Cocktail Ottoman with Casters
Vail Fabric Sectional
Vail Fabric Sofa
Vail Fabric Chair and a Half
Vail Leather Sofa
Vail Leather Cocktail Ottoman
Vail Fabric Conversation Sofa
Carter Smoke Fabric Power Reclining Sofa with Console & Power Headrests & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Brett Sofa With Nails
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
Brett Sofa
Oasis Storm Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Sawyer Grey Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!