Vail Fabric Chair
With oversized rolled arms, deep seating, and generous proportions, Vail has everything you need for curled-up coziness. Its slightly flared arms and tall, padded front rail paired with plush cushions trimmed in welt cording make this style ideal for any lounging environment.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Vail |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 30.80 |
| Carton Weight | 68 lb |
| Product Weight | 68 lb |
| Carton Volume | 30.800 |
| Carton Weight | 68.000 lb |
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 45 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Vail |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Vail Fabric Sofa
Vail Leather Sofa
Vail Leather Sofa
Vail Fabric Sectional
Vail Leather Conversation Sofa
Vail Leather Chair and a Half
Vail Fabric Loveseat
Vail Fabric Sofa
Vail Fabric Chair and a Half
Vail Fabric Cocktail Ottoman with Casters
Jupiter Brown Fabric Chair
Digby Leather Chair
Westside Leather Chair
Brett Chair
David Pecan Leather Chair
Allison Fabric Chair
Bexley Leather Chair
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Moxy Fabric Chair
Bexley Leather Chair
Westside Leather Chair and a Half
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!