Vail Fabric Chair and a Half
With oversized rolled arms, deep seating, and generous proportions, Vail has everything you need for curled-up coziness. Its slightly flared arms and tall, padded front rail paired with plush cushions trimmed in welt cording make this style ideal for any lounging environment.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Vail |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 1 square feather with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 39.93 |
| Carton Weight | 94 lb |
| Product Weight | 94 lb |
| Carton Volume | 39.930 |
| Carton Weight | 94.000 lb |
| Weight | 94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 58 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Vail |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Vail Fabric Cocktail Ottoman with Casters
Vail Leather Loveseat
Vail Leather Sectional
Vail Fabric Chair
Vail Fabric Sofa
Vail Leather Conversation Sofa
Vail Leather Chair and a Half
Vail Fabric Loveseat
Vail Fabric Conversation Sofa
Vail Fabric Sofa
Digby Leather Chair
Westside Leather Chair and a Half
Kingman Fabric Chair
Westside Leather Chair
Brett Chair With Nails
Bexley Leather Chair
David Pecan Leather Chair
Moxy Fabric Chair
Libby Fabric Chair
Brett Chair
Finley Fabric Chair
Jupiter Brown Fabric Chair
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!