Bellevue King Bed
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Looking for regal luxury in a traditional package? The search ends with the Bellevue King Panel Bed. With the rich whiskey brown finish, the Bellevue has beautifully crafted detailing that will make you want to look closer. The headboard and footboard feature a sleek chevron pattern to bring a classic look to your space. You’ll slumber in luxury, surrounded by the elegant, smooth traditional curves of the head and footboard. A true heirloom piece, the Bellevue brings regal luxury to last a lifetime.
Product Details
| Collection | Bellevue |
|---|---|
| Style | Traditional |
| Carton Volume | 228.640 |
| Carton Weight | 249.000 lb |
| Product Weight | 212.1 lb |
| Carton Volume | 18.890 |
| Weight | 212.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87 × 81 × 56 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Bed Size | King |
| Collection | Bellevue |
Complete The Look
Bellevue Queen Bed
Bellevue Dresser
Bellevue Queen Bed
Bellevue Nightstand
Bellevue Open Nightstand
Bellevue Drawer Chest
Bellevue King Bed
Items We Think You Will Love..
Normandy Queen Panel Storage Bed
Americana California King Panel Bed
Americana Queen Panel Bed
Normandy King Panel Storage Bed
Plymouth Gray King Poster Bed
Americana King Panel Bed
Normandy King Upholstered Storage Bed
Normandy King Panel Bed
Normandy Queen Upholstered Bed
Americana King Upholstered Poster Bed
Normandy Queen Upholstered Storage Bed
Verona King Panel Bed
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Bellevue King Bed
"*" indicates required fields