Plymouth Gray Queen Storage Bed
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Drift off to sleep in the cozy, cottage-style Plymouth Poster Storage Bed, featuring charming, paneled accents and detailed molding on the headboard and footboard. Available in Queen size as well as King and California King sizes, this bed is crafted with high-quality construction, ensuring it can be enjoyed for generations to come. The graceful, scalloped profile of the headboard and intricately carved posts make this bed a statement piece. The paneled footboard offers concealed, roomy storage for blankets, pillows or clothes, and provides a convenient place to perch while you put on your shoes. Finished in a distressed graywash highlighted by contrasting medium brown accents, the Plymouth poster bed brings warmth and character to any bedroom.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Plymouth |
|---|---|
| Type | Beds |
| Carton Volume | 0.001 |
| Carton Weight | 226.000 lb |
| Product Weight | 226 lb |
| Carton Volume | 30.500 |
| Weight | 226 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 99 × 66 × 67 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Plymouth |
Complete The Look
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Plymouth Gray Drawer Chest
Plymouth Gray Dresser
Plymouth Gray Pair of Upholstered Dining Chairs
Plymouth Gray Rectangular Coffee Table
Plymouth Gray King Poster Bed
Plymouth Gray End Table
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Plymouth Gray Rectangular Dining Table
Plymouth Pedestal Dining Table
Plymouth Gray End Table
Items We Think You Will Love..
Normandy Queen Upholstered Storage Bed
Normandy King Panel Storage Bed
Normandy Queen Panel Bed
Waterfall Black King Upholstered Bed
Americana King Panel Bed
Normandy Queen Panel Storage Bed
Affinity Queen Upholstered Bed
Bellevue King Bed
Bellevue Queen Bed
Americana Queen Panel Bed
Normandy King Upholstered Bed
Americana King Panel Bed
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Plymouth Gray Queen Storage Bed
"*" indicates required fields