Normandy Pair of Upholstered Dining Chairs
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Simple geometry creates a look of timeless elegance with the Normandy upholstered dining chair. Inspired by European architecture, this chair features a minimalist silhouette with soft curves and angles in an inviting, warm driftwood finish. Crafted with sustainability and durability in mind, the Normandy chair is comprised of scratch-resistant FSC-certified wood and upholstered in a stain-resistant performance fabric. Pair with the Normandy table to create a harmonized look for your dining space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Normandy |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Type | Dining Tables |
| Carton Volume | 6.830 |
| Carton Weight | 42.900 lb |
| Product Weight | 35 lb |
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 19 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Normandy |
Complete The Look
Normandy Open Nightstand
Normandy Drawer Chest
Normandy Square Coffee Table
Normandy Buffet
Normandy Brown Rectangular Coffee Table
Normandy Queen Panel Storage Bed
Normandy Dresser
Normandy Queen Panel Bed
Normandy Nightstand
Normandy King Panel Bed
Normandy King Upholstered Storage Bed
Normandy King Upholstered Bed
Items We Think You Will Love..
Owen CHAIRS 30154B/5287
Athens Pair of Upholstered Dining Chairs
Angelina CHAIRS 30227-WE/1B2546
Architect CHAIRS 30263B/5187
Lattice Fabric Upholstered Dining Chair
Plymouth Gray Pair of Upholstered Dining Chairs
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Tori CHAIRS 30144/52CB
Crescent CHAIRS 30123B/5187
Angelina CHAIRS 30227-WE/1B2543
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Waterfall Off-White Pair of Upholstered Dining Chairs
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Normandy Pair of Upholstered Dining Chairs
"*" indicates required fields