Athens Round Dining Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Athens dining table makes a bold, grand statement that fills your space with a regal gravitas. A stately, noble silhouette, Athens fits perfectly into a transitional style. Beautifully fashioned from high-quality, ethically harvested rubberwood, this gorgeous piece comes in a decadent chocolate brown finish, guaranteed to bring everlasting quality. This table can comfortably accommodate six guests and is sure to be the standout at your next dinner party. For the best in sleek, glamorous functionality, Athens is the clear winner.
Product Details
| Collection | Athens |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Type | Dining Tables |
| Carton Volume | 0.001 |
| Carton Weight | 217.000 lb |
| Product Weight | 217 lb |
| Carton Volume | 19.010 |
| Weight | 217 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Athens |
Complete The Look
Athens Rectangular Dining Table
Athens End Table
Athens Buffet
Athens Rectangular Coffee Table with Casters
Athens Pair of Upholstered Dining Chairs
Athens Entertainment Base
Athens Large Entertainment Base
Items We Think You Will Love..
Affinity 78in Rectangle Pedestal Dining Table with 2-18in Leaves
Lattice Brown Round Dining Table
Amelia TABLES 50919/25+90290/P3
Affinity 48in Round Pedestal Dining Table with 1-18in Leaf
Normandy Rectangular Dining Table
Amelia TABLES 52906/25+91048
Waterfall Black Round Dining Table
Americana Leg Dining Table with 1-22in Leaf
Alfresco Vittorio 80in Rectangle Dining Table with 2-22in Leaves
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Athens Round Dining Table
"*" indicates required fields