Bay Bridge Fabric Chair
Bay Bridge has the look of a family heirloom and the feel of brand-new upholstery. Look closer and you’ll notice all the vintage details: tightly rolled arms, a rounded front rail, back and side panels lined with welt cord, and round bun feet.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Bay Bridge |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 1 square feather with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 26.25 |
| Carton Weight | 96 lb |
| Product Weight | 96 lb |
| Carton Volume | 26.250 |
| Carton Weight | 96.000 lb |
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 40 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bay Bridge |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bay Bridge Fabric Chair
Bay Bridge Leather Chair
Bay Bridge Fabric Loveseat
Bay Bridge Leather Ottoman
Bay Bridge Fabric Sofa
Bay Bridge Fabric Ottoman
Bay Bridge Leather Loveseat
Bay Bridge Fabric Ottoman
Bay Bridge Leather Sofa
Bay Bridge Leather Sofa
Bay Bridge Fabric Sofa
Bay Bridge Leather Loveseat
Moxy Fabric Chair
Vail Leather Chair and a Half
Brett Chair
Finley Leather Chair
Cute Fabric Chair
Bexley Leather Chair
Westside Leather Chair
Thornton Leather Chair
Dempsey Leather Chair
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Jupiter Brown Fabric Chair
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!