Bay Bridge Fabric Ottoman
Bay Bridge has the look of a family heirloom and the feel of brand-new upholstery. Look closer and you’ll notice all the vintage details: welt cording and round bun feet. Pair with the matching Bay Bridge chair for a complete look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Bay Bridge |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Traditional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.77 |
| Carton Weight | 36 lb |
| Product Weight | 36 lb |
| Carton Volume | 6.770 |
| Carton Weight | 36.000 lb |
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bay Bridge |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bay Bridge Fabric Sofa
Bay Bridge Fabric Ottoman
Bay Bridge Fabric Chair
Bay Bridge Fabric Sofa
Bay Bridge Leather Chair
Bay Bridge Fabric Loveseat
Bay Bridge Leather Loveseat
Bay Bridge Fabric Loveseat
Bay Bridge Fabric Chair
Bay Bridge Leather Sofa
Bay Bridge Leather Ottoman
Bay Bridge Leather Chair
Finley Leather Ottoman
Digby Leather Cocktail Ottoman
Bradstreet Fabric Ottoman
Thornton Leather Cocktail Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Cascade Fabric Rectangular Cocktail Ottoman
Bexley Leather Ottoman
Kingman Fabric Ottoman
Allison Fabric Ottoman
Ace Fabric Ottoman
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
David Pecan Leather Ottoman
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!