Blanchard Fabric Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The transitional design of the Blanchard Chair masters the mix of real style and real life. Right at home in the family room or a quiet bedroom corner. Ample, well-constructed cushions inspire rest and relaxation. Seat cushion is reversible to preserve cushion shape and extend fabric life. A bold square, tapered block leg offers a modern touch.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Blanchard |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 27.98 |
| Carton Weight | 102 lb |
| Product Weight | 102 lb |
| Carton Volume | 27.980 |
| Carton Weight | 102.000 lb |
| Weight | 102 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 41 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Blanchard |
Complete The Look
Blanchard Fabric Sofa
Blanchard Fabric Ottoman
Blanchard Fabric Loveseat
Items We Think You Will Love..
Moxy Fabric Chair
Finley Leather Chair
David Pecan Leather Chair
Bexley Leather Chair
Bexley Leather Chair
Brett Chair With Nails
Allison Fabric Chair
Thornton Leather Chair and a Half
Westside Leather Chair and a Half
Moxy Fabric Chair
Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Vail Leather Chair
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Blanchard Fabric Chair
"*" indicates required fields