2c00-04 Luca Chair And A Half
The Luca collection exudes a casual laidback style. Its generous scale, track arm, and pillow back are combined with a super plush seat for a look and level of comfort that can’t be beat. Available as a sofa with or without reversible ottoman chaise as well as a chair and a half, swivel chair, and matching ottoman.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 46″ (116.8 cm) 46INH |
|---|---|
| Depth | 42″ (106.7 cm) 42INH |
| Height | 41″ (104.1 cm) 41INH |
| Seat Width | 28″ (71.1 cm) |
| Seat Depth | 24″ (61 cm) |
| Seat Height | 22″ (55.9 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Collection | Del Mar |
| Back | Removable, Loose, poly fiber fill in a channel bag |
| Seat | Sinuous wire, ventilated, loose, block foam with poly fiber wrap, reversible |
| Legs | 6” x 5.5” x 1.5” screw-in, wood |
| Pillows | 1 x 22” fiber fill |
| Optional upgrades | Frame Coil, Coil Cushion, feather blend pillows |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Luca Sofa
6n00-sect Catalina Sectional
6250-sect Baylor Sectional
2c00-69 Luca Swivel Chair
Levi Chair
8l00-sect Lyndon Sectional
Levi Leather Chair
7k00n-sect Luckenbach Sectional With Nails
Lyndon Sofa
7k00-sect Luckenbach Sectional
Cooper Loveseat
6n00-56 Catalina Sofa With Floating Ottoman Chaise
Westside Leather Chair and a Half
Fern Fabric Chair
Bexley Leather Chair
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Kingman Fabric Chair
Allison Fabric Chair
Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Vail Leather Chair and a Half
Finley Fabric Chair
Moxy Fabric Chair
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Bradstreet Fabric Chair
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!