2c00-69 Luca Swivel Chair
The Luca collection exudes a casual laidback style. Its generous scale, track arm, and pillow back are combined with a super plush seat for a look and level of comfort that can’t be beat. Available as a sofa with or without reversible ottoman chaise as well as a chair and a half, swivel chair, and matching ottoman.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 46″ (116.8 cm) 46INH |
|---|---|
| Depth | 42″ (106.7 cm) 42INH |
| Height | 41″ (104.1 cm) 41INH |
| Seat Width | 28″ (71.1 cm) |
| Seat Depth | 24″ (61 cm) |
| Seat Height | 22″ (55.9 cm) |
| Finish | Dark Brown |
| Motion Type | Swivel |
| Collection | Del Mar |
| Back | Removable, Loose, poly fiber fill in a channel bag |
| Seat | Sinuous wire, ventilated, loose, block foam with poly fiber wrap, loose, reversible |
| Legs | swivel base |
| Pillows | 1 x 22” fiber fill |
| Optional upgrades | Frame Coil, Coil Cushion, feather blend pillows |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Levi Leather Chair
2c00-04 Luca Chair And A Half
Luca Sofa
Catalina Sofa
6n00-sect Catalina Sectional
Cooper Sofa
Catalina Loveseat
Levi Chair
2c00-56 Luca Sofa With Floating Ottoman Chaise
Lyndon Sofa
8l00-sect Lyndon Sectional
Cooper Loveseat
Fern Fabric Chair
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Dempsey Leather Chair
Westside Leather Chair
Finley Fabric Chair
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Westside Leather Chair and a Half
Moxy Fabric Chair
Bexley Leather Chair
Bexley Leather Chair
Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Finley Leather Chair
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!