Gianna Fabric Chair
A true heirloom chair, Gianna is vintage-inspired elegance to last a lifetime. This luxurious chair sports luxurious English arms with a welt trim for added glamour. Vintage style meets modern innovation with removable, high-density cushions, easy to clean and built to last with our patented Blue Steel Spring ™ seat system. Available in high-performance upholstery options to stand up to daily wear, the Gianna is a timeless piece built to last a lifetime. With square tapered legs available in three gorgeous finish options, this chair is perfect for those looking to make a statement.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Gianna |
|---|---|
| Features | Non-Power, Nailhead Trim, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 1 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Black Nickel (D) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 19.97 |
| Carton Weight | 77 lb |
| Product Weight | 77 lb |
| Carton Volume | 19.970 |
| Carton Weight | 77.000 lb |
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Gianna |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Gianna Fabric Loveseat
Gianna Fabric Bench Sofa
Gianna Fabric Ottoman
Gianna Fabric Chair
Gianna Fabric Ottoman
Gianna Fabric Sofa
Gianna Fabric Loveseat
Gianna Fabric Sofa
Gianna Fabric Bench Loveseat
Gianna Fabric Bench Sofa
Gianna Fabric Bench Loveseat
Bexley Leather Chair
Kingman Fabric Chair
Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Moxy Fabric Chair
David Pecan Leather Chair
Henry Caramel Leather Chair
Allison Fabric Chair
Moxy Fabric Chair
Brett Chair With Nails
Vail Leather Chair
Thornton Leather Chair
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!