Gianna Fabric Ottoman
Complete your Gianna collection with the Gianna ottoman, vintage-inspired elegance to last a lifetime. Thanks to the high-density, tastefully welt-trimmed top cushion, this ottoman will maintain its style and shape over time. With square tapered legs available in three gorgeous finish options, this ottoman is perfect for those looking to make a statement.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Gianna |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Traditional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 7.08 |
| Carton Weight | 33 lb |
| Product Weight | 33 lb |
| Carton Volume | 7.080 |
| Carton Weight | 33.000 lb |
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 29 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Gianna |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Gianna Fabric Bench Loveseat
Gianna Fabric Loveseat
Gianna Fabric Bench Loveseat
Gianna Fabric Ottoman
Gianna Fabric Bench Sofa
Gianna Fabric Sofa
Gianna Fabric Sofa
Gianna Fabric Bench Sofa
Gianna Fabric Loveseat
Gianna Fabric Chair
Gianna Fabric Chair
Westside Leather Ottoman
Henry Caramel Leather Ottoman
Finley Leather Ottoman
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
Allison Fabric Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Westside Leather Cocktail Ottoman
Dempsey Leather Ottoman
Cascade Fabric Rectangular Cocktail Ottoman
Digby Leather Cocktail Ottoman
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!