Graham River Leather Power Sliding Chair
A true innovation, Graham is the ultimate in versatility and gliding comfort. The first of its kind to bring intricately customizable power gliding to the market, this collection is luxury reengineered. The Graham Power Sliding chair has an adjustable seat that can be controlled easily with a power button. This sleek, transitional style that keeps any space on trend. For the pinnacle of customizable comfort, look no further than Graham.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Customizable | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Graham |
|---|---|
| Features | Power, CloudLux Cushion(s), and Big & Tall |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 712-73 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 46.130 |
| Carton Weight | 159.000 lb |
| Product Weight | 159 lb |
| Weight | 159 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 47 × 52 × 39 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Graham |
| Features | Customizable, Leather, Power |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Vail Leather Chair and a Half
Finley Leather Chair
Westside Leather Chair
Fern Fabric Chair
Kingman Fabric Chair
Libby Fabric Chair
Moxy Fabric Chair
Moxy Fabric Chair
Thornton Leather Chair
Brett Chair With Nails
Allison Fabric Chair
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!