Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Cozy up in the Zecliner Model 2 Power Sleep Chair, your perfect family recliner by day, and haven for peaceful sleep by night. The zoned memory foam comfort areas in the backrest, seat, and shoulders; removable cooling head pillow; padded arms; and waterfall chaise make the Zecliner a piece of unparalleled luxury. The hand wand control lets you customize your comfort, while Zero Gravity puts you in a state of weightlessness. With Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ at its core, this recliner has surrounding comfort for relaxation and slumber. Reliable performance fabric upholstery repels stains and spills, while being easy to clean. Achieve blissful relaxation by day and a rejuvenating sleep by night with the Zecliner.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Zecliner Model 2 |
|---|---|
| Features | Zero-Gravity Reclining, Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Removable Head Pillow, Heavy-Thread Stitching, Charging Ports Included, and MyRecline App Control |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 352-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 23.614 |
| Carton Weight | 157.000 lb |
| Product Weight | 157 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 157 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 40 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Zecliner Model 2 |
Complete The Look
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Items We Think You Will Love..
Fern Fabric Chair
Finley Fabric Chair
Bradstreet Fabric Chair
David Pecan Leather Chair
Dempsey Leather Chair
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Ace Fabric Chair
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Vail Leather Chair
Moxy Fabric Chair
Libby Fabric Chair
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields