Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Cozy up in the Zecliner Model 2 Power Lift Sleep Chair, your perfect family recliner by day, and haven for peaceful sleep by night. The zoned memory foam comfort areas in the backrest, seat, and shoulders; removable cooling head pillow; padded arms; and waterfall chaise provide surrounding comfort. The hand wand control lets you customize your comfort. Zero Gravity puts you in a state of weightlessness, and power lift assists when standing. This recliner is armed with reliable performance fabric upholstery that repels stains and spills, while being easy to clean. With Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ at its core, this recliner has surrounding comfort for relaxation and slumber. Achieve blissful relaxation by day and a rejuvenating sleep by night with the Zecliner.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Zecliner Model 2 |
|---|---|
| Features | Zero-Gravity Reclining, Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Power Lift, Removable Head Pillow, Heavy-Thread Stitching, Charging Ports Included, MyRecline App Control, and Lighting |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 352-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Lift Recliners |
| Carton Volume | 23.614 |
| Carton Weight | 182.000 lb |
| Product Weight | 182 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Carton Weight | 181.500 lb |
| Product Weight | 163.8 lb |
| Weight | 163.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 40 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Zecliner Model 2 |
Complete The Look
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Items We Think You Will Love..
Oscar Molasses Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Oscar Grizzly Leather Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Atlas Walnut Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Autumn Lift Chair
Mona Power Lift Chair Recliner
Carter Smoke Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Carter Cappuccino Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
Diana Slate Fabric Power Lift Recliner
Jenkins Bark Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields