Charlotte Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Immerse yourself in pure relaxation with the Charlotte power lift recliner. Enhanced by Zero Gravity technology, Charlotte features customized comfort with a power headrest, lumbar and recline, all controlled by a convenient hand wand. Sculptural track arms and tailored aesthetics provide a sleek yet inviting look, with a slender back profile and tufted in-back design. Experience freedom and ease with a power lift function that makes it effortless to transition from a seated to standing position. Available in a wide array of fabrics to perfectly match your style.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Charlotte |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Power Lift, Zero-Gravity Reclining, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Lift Recliners |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 176 lb |
| Product Weight | 176 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 176 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 33 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Charlotte |
Complete The Look
Charlotte Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Items We Think You Will Love..
Score Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
Oscar Pumpernickel Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Mona Power Lift Chair Recliner
Aurora Medium/large
Atlas Ocean Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Shaw Driftwood Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Vega Medium/wide
Jenkins Bark Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Carter Cappuccino Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Destin Large
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Charlotte Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields