Jakson Chair
Enhance the enjoyment of your living room with the Jakson club chair. With its swivel base and petite scale you’re sure to have a comfortable place to sit. This collection also features a swivel chair, stationary chair, ottoman, and settee. Available in your choice of our fabulous fabrics with or without a nailhead trim. Check out Lillian in an all leather version or Cunningham for stripes and plaids.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Width | 32″ (81.3 cm) 32INH |
|---|---|
| Depth | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Height | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 3.25”x2.75”x2.75” wood taper, screw-in |
| Optional upgrades | Frame Coil, Coil Cushion |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
3c00-69 Jakson Swivel Chair
Jakson Swivel Chair With Nails
Bexley Leather Chair
Westside Leather Chair and a Half
Westside Leather Chair
Brett Chair
Moxy Fabric Chair
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Ace Fabric Chair
Bexley Leather Chair
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Bradstreet Fabric Chair
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Libby Fabric Chair
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!