Maya Chair
England’s Maya collection is transitional in style and tailored in design. Its sloped square arm, tall tapered leg, and welted cushions create a silhouette that can’t be beat. Available as a sofa, loveseat, chair, and ottoman.
Product Details
| Width | 39″ (99.1 cm) 39INH |
|---|---|
| Depth | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Height | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Seat Width | 26″ (66 cm) |
| Seat Depth | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Height | 22″ (55.9 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Back | Webbing, loose, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, loose, reversible |
| Legs | 5” wood, screw-in. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, feather blend pillows |
| Dimensions | 39 × 39 × 39 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Maya |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Maya Loveseat
Maya Sofa
Allison Fabric Chair
Finley Fabric Chair
Thornton Leather Chair
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Vail Leather Chair and a Half
Westside Leather Chair
Moxy Fabric Chair
Dempsey Leather Chair
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Libby Fabric Chair
Finley Leather Chair
Cute Fabric Chair
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!