Finley Fabric Chair
Simplicity and elegance combine in a sophisticated silhouette with the Finley chair. Featuring a distinctive profile with sloped, tapered track arms and attractive welt detailing, this stationary design is an elegant statement for any home. The semi-attached back and removable, reversible seat cushion make it easy to clean and maintain your chair. This stately frame sits on sleek, square-tapered legs and is available in hundreds of fabric options to suit your style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Finley |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 1 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 22.40 |
| Carton Weight | 78 lb |
| Product Weight | 78 lb |
| Carton Volume | 22.400 |
| Carton Weight | 78.000 lb |
| Weight | 78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 33 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Finley |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Finley Leather Power Inclining Loveseat
Finley Leather Sofa
Finley Fabric Power Inclining Sofa
Finley Leather Power Inclining Sofa
Finley Leather Ottoman
Finley Leather Power Inclining Sofa
Finley Leather Power Inclining Loveseat
Finley Leather Power Inclining Loveseat
Finley Leather Loveseat
Finley Fabric Ottoman
Finley Leather Power Inclining Sofa
Finley Fabric Loveseat
Moxy Fabric Chair
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Digby Leather Chair
Bradstreet Fabric Chair
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Moxy Fabric Chair
Dempsey Leather Chair
Brett Chair
David Pecan Leather Chair
Libby Fabric Chair
Bexley Leather Chair
Moxy Fabric Chair
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!