Finley Leather Power Inclining Sofa
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Simplicity and elegance meet ultimate comfort with the Finley power inclining sofa. With a distinctive profile featuring sloped, tapered track arms and attractive welt detailing, Finley has the look of a classic stationary sofa but offers the enhanced functionality of power incline for ease of relaxation. A hidden footrest extends for leg support, while our patented Blue Steel Spring™ technology creates a firm but flexible texture for support and comfort. With generous relaxation space, this frame sits on sleek, walnut, square-tapered legs and is expertly tailored in fine leather.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Finley |
|---|---|
| Features | Power, 3-Cushion, and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Carton Volume | 65.449 |
| Carton Weight | 260.000 lb |
| Product Weight | 260 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 260 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 82 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Finley |
Complete The Look
Finley Leather Power Inclining Loveseat
Finley Fabric Ottoman
Finley Leather Sofa
Finley Fabric Power Incliner
Finley Leather Power Inclining Sofa
Finley Leather Power Inclining Loveseat
Finley Fabric Sectional
Finley Leather Loveseat
Finley Leather Power Inclining Sofa
Finley Fabric Power Inclining Sofa
Finley Fabric Sofa
Finley Fabric Loveseat
Items We Think You Will Love..
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
Barnett Gray Matters Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Sofa
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Brett Sofa With Nails
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
Sawyer Grey Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Sawyer Marine Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
David Pecan Leather Sofa
Aria Fawn Leather Power Reclining Sofa
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Finley Leather Power Inclining Sofa
"*" indicates required fields