Kerrie Fabric Reclining Sofa
Kerrie should rest on a runway. It exudes the comfort, styling, and scale fitting of first-class seating on any airline. The recessed pad on the curved arm, the fully padded footrest, and the tufted back give Kerrie its superior comfort, support, and contemporary flair. A smooth reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Kerrie |
|---|---|
| Features | Non-Power, 3-Cushion, and Tufting |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 68.50 |
| Carton Weight | 220 lb |
| Product Weight | 220 lb |
| Weight | 220 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 86 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Kerrie |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Kerrie Fabric Power Recliner
Kerrie Fabric Rocking Recliner
Kerrie Fabric Reclining Loveseat with Console
Kerrie Fabric Power Reclining Loveseat
Kerrie Fabric Recliner
Kerrie Fabric Power Rocking Recliner
Kerrie Fabric Reclining Loveseat
Kerrie Fabric Power Reclining Loveseat with Console
Kerrie Fabric Power Reclining Sofa
Henry Beige Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Barnett Gray Matters Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Sofa
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Sawyer Grey Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Oasis Storm Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Sofa with Console & Power Headrests & Lumbar
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!