Devon Fabric Reclining Sofa
Devon’s profile includes puckered stitching and a tufted back, which provides contrast and style while delivering extreme comfort and relaxation. Feel content while you lean back and rest your feet on the fully padded footrest. Lightly padded armrests outline its traditional design. A smooth reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Devon |
|---|---|
| Features | Non-Power and 3-Cushion |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 66.80 |
| Carton Weight | 215 lb |
| Product Weight | 215 lb |
| Weight | 215 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 84 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Devon Fabric Reclining Loveseat
Devon Fabric Reclining Loveseat
Devon Fabric Power Reclining Loveseat
Devon Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
Devon Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Devon Leather Recliner
Devon Leather Power Rocking Recliner with Power Headrest
Devon Fabric Power Reclining Sofa
Devon Fabric Power Reclining Loveseat with Console
Devon Fabric Power Recliner
Devon Leather Rocking Recliner
Devon Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Zecliner Zofa Shell Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Henry Caramel Leather Sofa
David Pecan Leather Sofa
Sawyer Grey Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Sofa with Console & Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Henry Beige Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Brett Sofa
Barnett Gray Matters Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!