Catalina Fabric Power Reclining Sofa
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Contemporary-styled comfort invites all-day lounging with the Catalina power sofa. Easily recline back and unwind in either end seat with the touch of a button in the arm. Catalina’s deep-set back wings and sloped arms offer a sleek aesthetic for living spaces, while contoured seats, fully padded footrests and divided back cushions provide support for complete relaxation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Catalina |
|---|---|
| Features | Power, 3-Cushion, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 60.70 |
| Carton Weight | 228 lb |
| Product Weight | 228 lb |
| Weight | 228 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
Complete The Look
Catalina Leather Reclining Loveseat with Console
Catalina Fabric Power Reclining Loveseat with Console
Catalina Fabric Rocking Recliner
Catalina Leather Power Recliner with Power Headrest
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Catalina Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests
Catalina Leather Power Reclining Sofa
Catalina Leather Reclining Sectional
Catalina Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Catalina Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
Catalina Leather Reclining Loveseat
Catalina Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Items We Think You Will Love..
Henry Caramel Leather Sofa
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Sofa with Console & Power Headrests & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Oasis Storm Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Beau Silt Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
Aria Fawn Leather Power Reclining Sofa
Henry Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Catalina Fabric Power Reclining Sofa
"*" indicates required fields