Oasis Storm Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Escape to your own personal paradise with the Oasis power recliner. De-stress with ample relaxation space and indulgent waterfall chaise seats. Luxurious heat and air massage soothes overworked muscles for ultimate wellness, while Zero Gravity recline transports you to a state of weightlessness. Customize your comfort with a power control that adjusts heat, massage , recline, headrest and lumbar support, complete with USB-A and USB-C ports to keep your devices charged and within reach. With the Oasis, every day is a vacation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Massage | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Oasis |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Zero-Gravity Reclining, Heat & Air Massage, FlexSync App Control, and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 734-40 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Carton Volume | 54.629 |
| Carton Weight | 325.000 lb |
| Product Weight | 325 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 325 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 83 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Oasis |
Complete The Look
Oasis Leather Sectional
Oasis Truffle Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Oasis Storm Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Oasis Storm Leather Power Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Oasis Truffle Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Oasis Truffle Leather Power Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Items We Think You Will Love..
Henry Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Barnett Gray Matters Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Sofa
Sawyer Marine Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Brett Sofa
Sawyer Grey Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Aria Fawn Leather Power Reclining Sofa
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Sofa with Console & Power Headrests & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Oasis Storm Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
"*" indicates required fields