Austin Chestnut Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Casually elegant and substantial in form, the Austin power reclining sofa with power headrests defies first-impression expectations with customizable comfort and Zero Gravity technology. Wide track arms and spacious seat cushions beckon relaxation, while alluring in-back channeling and a bold geometric profile add contemporary flair. Upholstered in sumptuous leather that develops a unique patina as it ages, the Austin sofa is designed to be cherished by those who appreciate the authentic character of materials.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Customizable | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Austin |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Zero-Gravity Reclining, Charging Ports Included, and 2-Cushion |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 756-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Reclining Sofas |
| Carton Volume | 63.715 |
| Carton Weight | 310.000 lb |
| Product Weight | 310 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 310 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 85 × 33 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Austin |
Complete The Look
Austin Chestnut Leather Power Recliner with Power Headrest
Austin Chestnut Leather Power Reclining Loveseat with Console and Power Headrests
Items We Think You Will Love..
Zecliner Zofa Shell Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Brett Sofa
Aria Fawn Leather Power Reclining Sofa
David Pecan Leather Sofa
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Barnett Gray Matters Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Oasis Truffle Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Zecliner Zofa Dove Fabric Power Reclining Sofa with, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Carter Smoke Fabric Power Reclining Sofa with Console & Power Headrests & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Austin Chestnut Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
"*" indicates required fields