Austin Chestnut Leather Power Recliner with Power Headrest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Casually elegant and substantial in form, the Austin power recliner with power headrest defies first-impression expectations with customizable comfort and Zero Gravity technology. Wide track arms and a spacious seat cushion beckon relaxation, while alluring in-back channeling and a bold geometric profile add contemporary flair. Upholstered in sumptuous leather that develops a unique patina as it ages, the Austin recliner is designed to be cherished by those who appreciate the authentic character of materials.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Customizable | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Austin |
|---|---|
| Features | Power Headrest(s), Zero-Gravity Reclining, and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 756-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 31.857 |
| Carton Weight | 169.000 lb |
| Product Weight | 169 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Motion Type | Power Reclining |
| Type | Recliners |
| Weight | 169 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 42 × 33 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Austin |
Complete The Look
Austin Chestnut Leather Power Reclining Loveseat with Console and Power Headrests
Austin Chestnut Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
Items We Think You Will Love..
Carter Cappuccino Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Alister Porcelain Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Oscar Grizzly Leather Power Recliner with Power Headrest
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Wyatt Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Austin Chestnut Leather Power Recliner with Power Headrest
"*" indicates required fields