Carter Smoke Fabric Power Reclining Sofa with Console & Power Headrests & Lumbar
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Power up and enjoy secretive perks with the Carter power reclining sofa. Customize your comfort with adjustable recline, headrest and lumbar support on each end seat, including reclining to a Zero Gravity position for a weightless experience, reducing pressure on joints. This sofa will be a statement in your home with its genuine leather look that is a durable, easy to clean fabric in a smoke gray color, and Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ at the heart of each seat for ultimate durability. Flared arms, a contoured seats and heavy thread stitching details give it a sleek, yet striking look. And it all comes with discreet storage perks, including pop-out cupholders in the arms and a flip-down center cushion that reveals a storage console, touch lighting and a wireless charging pad.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Carter |
|---|---|
| Features | Power, Cup Holders, Power Headrest(s), Power Lumbar, Charging Ports Included, Zero-Gravity Reclining, 3-Cushion, Flip-Down Center Back, Lighting, Wireless Charging, and Heavy-Thread Stitching |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 886-02 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Carton Volume | 51.971 |
| Carton Weight | 347.000 lb |
| Product Weight | 185 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 185 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Carter |
Complete The Look
Carter Cappuccino Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Sofa with Console & Power Headrests & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Carter Cappuccino Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Items We Think You Will Love..
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Sawyer Marine Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Brett Sofa With Nails
Brett Sofa
Aria Fawn Leather Power Reclining Sofa
David Pecan Leather Sofa
Henry Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Barnett Gray Matters Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Carter Smoke Fabric Power Reclining Sofa with Console & Power Headrests & Lumbar
"*" indicates required fields