Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Make a statement with modern comfort in a traditionally elegant package. The Alexander power reclining sofa is traditional yet elevated. With luxurious rolled arm adorned with subtle nailhead trim, this sofa has all the enduring style you need to make your living room stand out. Marrying tradition with technology, Alexander features Triple Power adjustability, a Zero Gravity recline, drop-down console with storage, charging ports, two cupholders, and indulgent support from CloudLux and memory foam—luxury that feels like floating through the ages.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Alexander |
|---|---|
| Style | Traditional |
| Carton Volume | 60.079 |
| Carton Weight | 354.000 lb |
| Product Weight | 319 lb |
| Type | Reclining Sofas |
| Material | Leather |
| Weight | 319 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 87 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Alexander |
Complete The Look
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
Alexander Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrest & Lumbar
Alexander Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrest & Lumbar
Alexander Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Alexander Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Alexander Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrest & Lumbar
Alexander Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrest & Lumbar
Items We Think You Will Love..
Aria Fawn Leather Power Reclining Sofa
Oasis Truffle Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Shell Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Sofa
Sawyer Marine Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields