Sawyer Marine Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Transform your living space with the Sawyer power reclining sofa with power headrests and lumbar, a perfect blend of comfort and style. This stunning design features high-quality, marine blue top grain leather upholstery with unique cross-stitching and a distinct arm silhouette, adding a sophisticated touch to any room. Customize your comfort with power recline, headrests and lumbar support at the touch of a button and experience Zero Gravity reclining, relieving pressure from your joints. Designed for durability and longevity, this sofa includes Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™, providing unmatched seat comfort and durability that you can count on.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Sawyer |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Power Lumbar, 3-Cushion, and Zero-Gravity Reclining |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 009-42 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Carton Volume | 53.218 |
| Carton Weight | 303.000 lb |
| Product Weight | 303 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 303 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 87 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Sawyer |
Complete The Look
Sawyer Grey Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Sawyer Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
Sawyer Grey Leather Pwr Recl Loveseat w/ Console, Pwr Hdrsts, Lumbar
Sawyer Marine Leather Pwr Recl Loveseat w/ Console, Pwr Hdrsts, Lumbar
Sawyer Grey Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Sawyer Grey Leather Power Reclining Loveseat w/ Pwr Headrests, Lumbar
Sawyer Marine Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Sawyer Marine Leather Power Reclining Loveseat w/ Pwr Headrests, Lumbar
Items We Think You Will Love..
Beau Sable Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Brett Sofa
Oasis Truffle Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Zecliner Zofa Dove Fabric Power Reclining Sofa with, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Aria Fawn Leather Power Reclining Sofa
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Sofa with Console & Power Headrests & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sawyer Marine Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
"*" indicates required fields