Sawyer Grey Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Transform your living space with the Sawyer power recliner with power headrest and lumbar, a perfect blend of comfort and style. This stunning design features high-quality, gray top grain leather upholstery with unique cross-stitching and a distinct arm silhouette, adding a sophisticated touch to any room. Customize your comfort with power recline, headrest and lumbar support at the touch of a button and experience Zero Gravity reclining, relieving pressure from your joints. Designed for durability and longevity, this recliner includes Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™, providing unmatched seat comfort and durability that you can count on.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Sawyer |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Power Lumbar, and Zero-Gravity Reclining |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 009-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 25.866 |
| Carton Weight | 151.000 lb |
| Product Weight | 151 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 151 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 41 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Sawyer |
Complete The Look
Sawyer Grey Leather Pwr Recl Loveseat w/ Console, Pwr Hdrsts, Lumbar
Sawyer Marine Leather Power Reclining Loveseat w/ Pwr Headrests, Lumbar
Sawyer Grey Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Sawyer Marine Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Sawyer Grey Leather Power Reclining Loveseat w/ Pwr Headrests, Lumbar
Sawyer Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
Sawyer Marine Leather Pwr Recl Loveseat w/ Console, Pwr Hdrsts, Lumbar
Sawyer Marine Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Items We Think You Will Love..
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Aurora Coconut Milk Leather Power Recliner with Power Headrest
Alister Porcelain Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Wyatt Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Carter Cappuccino Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Aurora Ash Leather Power Recliner with Power Headrest
Carter Cappuccino Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sawyer Grey Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields