View Dove Leather Power Swivel Recliner with Power Headrest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Enjoy an extensive range of motion in a chair that looks as good as it feels with the MOV 360 View recliner. Whether you are gaming, chatting or watching a movie, you can stay active as you sit with help from a swivel that rotates a full 360 degrees. Pad-over arms are paired with a divided backrest for head and lower back support, while an extended footrest accommodates taller users. Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ seat system provides long-lasting seat support that you can count on. Move seamlessly from sitting to fully reclined with a power button that allows you to customize your comfort. Upholstered in a premium, taupe split/grain leather with a welt trim and heavy thread top-stitching for a refined look, View is sure to make a statement in your home.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Swivel | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | View |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Lay-Flat Mechanism, Swiveling, and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 050-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 23.536 |
| Carton Weight | 157.000 lb |
| Product Weight | 157 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 157 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | View |
Complete The Look
View Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Items We Think You Will Love..
Oscar Pumpernickel Fabric Power Recliner with Power Headrest
Aurora Coconut Milk Leather Power Recliner with Power Headrest
Oscar Grizzly Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Carter Cappuccino Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Wyatt Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
View Dove Leather Power Swivel Recliner with Power Headrest
"*" indicates required fields