View Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Make a move for your comfort and well-being with the MOV 360 View Loveseat. After a long day, sink into the loveseat’s comfy cushions, which include padded arms that take pressure off your forearms. Enjoy premium features including leather upholstery, available in three color options, accented with welt trim and heavy thread top-stitching for a refined aesthetic. A seat with divided chaise and extended footrests that are designed to take pressure off your body and help you relax. Customizable Zero Gravity recline provides the best support and comfort in relaxation and independently control the headrest, lumbar and recline with the easy-to-reach power control which includes a built-in USB-A and USA-C charging ports. Our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ keeps the seats firm yet flexible and ensures the longevity of the loveseat.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Customizable | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | View |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Zero-Gravity Reclining, Console, Included USB Charging Port(s), Cup Holders, and Wireless Charging |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 050-40050-50 and 050-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 48.42 |
| Carton Weight | 302 lb |
| Product Weight | 302 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 302 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 74 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | View |
Complete The Look
Items We Think You Will Love..
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Easton Ocean Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
View Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
"*" indicates required fields