Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Reax together in seating built for two with the Mason Power Reclining Loveseat with Console. The spacious center console includes storage for glasses, magazines and other personal items and features two cup holders. Adjust the recline with a convenient power control accessible on both arms. Pad-over armrests provide generous forearm support, while high-divide back cushions take pressure off your head, neck and shoulders. Additional tufting takes pressure off your lower back. Our patented DualFlex Spring System™ bolsters the frame and ensures firmness and flexibility every time you sit, making Mason ideal for active and energetic families. Easy-to-clean fabric—available in over 250 style options—will hold up in busy living spaces.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Storage | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, 2-Cushion, Console, and Cup Holders |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 63.30 |
| Carton Weight | 259 lb |
| Product Weight | 259 lb |
| Weight | 259 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 79 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
Complete The Look
Mason Fabric Power Recliner with Power Headrest
Mason Fabric Reclining Sofa
Mason Fabric Recliner
Mason Fabric Power Rocking Recliner
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Mason Fabric Reclining Sectional
Mason Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Mason Fabric Power Reclining Sectional
Mason Fabric Reclining Loveseat
Mason Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
Mason Fabric Power Recliner
Mason Fabric Power Reclining Sofa
Items We Think You Will Love..
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Vernon Admiral Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Vernon Dove Grey Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Brett Loveseat With Nails
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console
"*" indicates required fields