Mason Fabric Power Rocking Recliner
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Rock yourself or a little one to sleep with the Mason Power Rocking Recliner. Enjoy the recliner’s soothing motion when you are in a sitting position, or transition to a recline using the power control on the side of the arm. Keep your phone or other mobile device charged with a convenient built-in USB port located in the power control. Our patented DualFlex Spring System™ ensures durability and offers a pleasing mix of firmness and flexibility. Other comfort-enhancing features include a high-divide back cushion that cradles your head and neck, additional tufting for lower back support and pad-over arms that take pressure off your forearms. Create a personalized look to elevate your décor by choosing from over 250 options of our durable, cleanable fabric.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Features | Power, Rocking, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 151 lb |
| Product Weight | 151 lb |
| Weight | 151 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 40 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
Complete The Look
Mason Fabric Reclining Sofa
Mason Fabric Power Reclining Loveseat
Mason Fabric Power Recliner with Power Headrest
Mason Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Mason Fabric Rocking Recliner
Mason Fabric Recliner
Mason Fabric Power Reclining Sofa
Mason Fabric Reclining Sectional
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console
Mason Fabric Power Reclining Sectional
Mason Fabric Reclining Loveseat with Console
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Items We Think You Will Love..
Carter Smoke Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Carter Smoke Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Wyatt Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Maxwell Cedar Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Mason Fabric Power Rocking Recliner
"*" indicates required fields