Mason Fabric Power Recliner
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Great for those nights when all you want to do is relax and binge-watch your favorite show, the Mason Power Recliner offers all the comfort you need in a simple, refined look. Using an easy-to-access power control on the side of the arm, you can kick up your feet and feel the stress melt away. Keep devices powered up and close at hand with the USB charging port built into the power control. Pad-over arms take pressure off your forearms, while a high-divide back cushion with tufting supports your head, neck and lower back. Our patented DualFlex Spring System™ keeps the recliner firm yet flexible and ensures durability. Choose from over 250 fabric options to suit your style.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Features | Power, Charging Ports Included, and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 149 lb |
| Product Weight | 149 lb |
| Weight | 149 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 40 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
Complete The Look
Mason Fabric Reclining Sofa
Mason Fabric Recliner
Mason Fabric Power Recliner with Power Headrest
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console
Mason Fabric Reclining Loveseat with Console
Mason Fabric Power Reclining Sectional
Mason Fabric Rocking Recliner
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Mason Fabric Power Reclining Loveseat
Mason Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Mason Fabric Reclining Loveseat
Items We Think You Will Love..
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Oscar Pumpernickel Fabric Power Recliner with Power Headrest
Carter Cappuccino Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Carter Smoke Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Wyatt Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Aurora Coconut Milk Leather Power Recliner with Power Headrest
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Oscar Grizzly Leather Power Recliner with Power Headrest
Alister Porcelain Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Mason Fabric Power Recliner
"*" indicates required fields