Mason Fabric Power Reclining Loveseat
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Whether you’re a gamer or avid movie fan, the Mason Power Reclining Loveseat is the perfect spot to kick back and relax. It’s easy to shift between sitting and reclining with a convenient power control in both arms, which features a built-in USB charging port that keeps devices powered up. Once you’ve settled in, enjoy the comfort of pad-over armrests that take pressure off your forearms and high-divide back cushions with tufting that support your head, neck and lower back. Should things get a little raucous, don’t worry about spills. Mason is available in over 250 fabric options—making it highly durable and easy to clean. And with our durable DualFlex Spring System™, it’s okay if your kids decide to get bouncy. This patented technology bolsters the frame and ensures firmness and flexibility every time you sit.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and 2-Cushion |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 53.60 |
| Carton Weight | 220 lb |
| Product Weight | 220 lb |
| Weight | 220 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 66 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
Complete The Look
Mason Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Mason Fabric Recliner
Mason Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
Mason Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Mason Fabric Power Recliner with Power Headrest
Mason Fabric Power Rocking Recliner
Mason Fabric Power Reclining Sectional
Mason Fabric Reclining Sofa
Mason Fabric Rocking Recliner
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Mason Fabric Reclining Loveseat
Items We Think You Will Love..
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Alister Porcelain Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Brett Loveseat With Nails
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Brett Loveseat
Alister Sedona Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Mason Fabric Power Reclining Loveseat
"*" indicates required fields