Mason Fabric Power Reclining Sofa
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Perfect for active families, the Mason Power Reclining Sofa offers comfy seating that’s built to last a lifetime with our DualFlex Spring System™. Using a power control on either of the arms, you can independently adjust the recline and headrests to dial in your ideal level of support. Keep devices powered up with USB charging ports built into both power controls. Enjoy superior ergonomics from high-divide back cushions that take pressure off your head and neck and tufting designed to cushion your lower back. Mason is upholstered in durable, cleanable fabric that’s available in over 250 style options to complement the décor in any living space.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and 3-Cushion |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 73.00 |
| Carton Weight | 271 lb |
| Product Weight | 271 lb |
| Weight | 271 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 91 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
Complete The Look
Mason Fabric Power Rocking Recliner
Mason Fabric Power Recliner with Power Headrest
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Mason Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Mason Fabric Power Reclining Loveseat
Mason Fabric Reclining Sectional
Mason Fabric Power Reclining Sectional
Mason Fabric Rocking Recliner
Mason Fabric Reclining Loveseat with Console
Mason Fabric Reclining Loveseat
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console
Items We Think You Will Love..
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Brett Sofa With Nails
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Brett Sofa
Alister Porcelain Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Sawyer Marine Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Sawyer Grey Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Dove Fabric Power Reclining Sofa with, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Oasis Storm Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Mason Fabric Power Reclining Sofa
"*" indicates required fields