Rio Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Invite your friends over for a movie and stay comfy for hours with the Rio Power Reclining Sofa with Power Headrests. Using the power controls in both arms, independently adjust the headrests and recline so each person sitting on the sofa can find their ideal level of support. With USB charging ports in the power controls, you can keep devices powered up and ready for action. Additional ergonomic features include divided back cushions that cradle your neck, back and lower lumbar, and inset padded armrests that take pressure off your forearms. Enjoy firmness and flexibility as you sit thanks to our patented Flexsteel DualFlex Spring System™, which also ensures the sofa will last a lifetime. To tailor a look that’s perfect for your home, choose from over 250 options of our durable, cleanable high-performance fabric.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Power, 3-Cushion, Power Headrest(s), and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 62.60 |
| Carton Weight | 279 lb |
| Product Weight | 279 lb |
| Weight | 279 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
Complete The Look
Rio Fabric Reclining Loveseat with Console
Rio Fabric Power Recliner
Rio Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Rio Leather Power Rocking Recliner with Power Headrest
Rio Leather Power Reclining Sofa
Rio Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
Rio Fabric Power Rocking Recliner
Rio Fabric Power Reclining Sectional
Rio Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Rio Fabric Power Reclining Sofa
Rio Leather Reclining Sofa
Items We Think You Will Love..
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Sawyer Marine Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Shell Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Sofa
Beau Silt Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Henry Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Brett Sofa With Nails
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Rio Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
"*" indicates required fields