Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sink into the comfort of an ergonomic loveseat built for two with the Rio Power Reclining Loveseat with Power Headrests. Thanks to a power control in either of the arms, both people sitting can independently adjust the recline and headrests to suit their mood. And with USB charging ports in the controls, you don’t need to worry about your devices dying. Divided back cushions keep your neck, back and lower lumbar supported, while inset padded armrests give you a place to rest your forearms and help you stay relaxed. With our patented Flexsteel DualFlex Spring System™, you can enjoy the loveseat’s pleasing mix of firmness and flexibility for years to come. Choose from over 250 fabric options to create a look that’s all your own.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Power, 2-Cushion, Power Headrest(s), and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 47.70 |
| Carton Weight | 228 lb |
| Product Weight | 228 lb |
| Weight | 228 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
Complete The Look
Rio Fabric Reclining Loveseat with Console
Rio Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Rio Leather Recliner
Rio Fabric Rocking Recliner
Rio Fabric Power Recliner
Rio Leather Power Recliner with Power Headrest
Rio Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
Rio Fabric Power Reclining Loveseat
Rio Leather Power Reclining Loveseat
Rio Fabric Recliner
Rio Leather Power Reclining Loveseat with Console
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Items We Think You Will Love..
Wyatt Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Brett Loveseat
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Alister Sedona Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Easton Ocean Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
"*" indicates required fields