Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Get premium support for your back and comfort you can customize with the Arlo Power Reclining Loveseat with Console and Power Headrests and Lumbar. Using the power controls in either of the arms, you and the person you’re sitting with can independently adjust the recline, headrest and lumbar to find the perfect position for your body. USB charging ports in the controls keep devices powered up and ready to go. A center storage console features cup holders and offers plenty of space to organize remotes, magazines and more. Thoughtful design elements include pull-tufted, triple-divide back cushions for a distinctive look and comfortable feel. Contoured seats with chaise pads take pressure off your legs as you sit, while our patented DualFlex Spring System™ provides firmness and flexibility. Rounded pad-over track arms cradle your forearms—perfect for long hours of gaming or movie watching. Choose from over 250 fabric options to create a look that’s all your own.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Storage | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Charging Ports Included, Console, and Cup Holders |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 4-5 |
| Carton Volume | 68.00 |
| Carton Weight | 281 lb |
| Product Weight | 281 lb |
| Weight | 281 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 76 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
Complete The Look
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat
Arlo Leather Power Reclining Loveseat with Console
Arlo Leather Recliner
Arlo Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Arlo Fabric Power Recliner
Arlo Leather Reclining Loveseat with Console
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Arlo Leather Reclining Sectional
Arlo Leather Power Rocking Recliner with Power Headrest
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Arlo Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest & Lumbar
Arlo Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
Items We Think You Will Love..
Alister Sedona Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Vernon Admiral Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Brett Loveseat
Alister Porcelain Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
View Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
"*" indicates required fields