Score Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Relax into weightlessness with the Score Power Reclining Loveseat with Console and Power Headrests & Lumbar. The zero-gravity feature balances weight evenly, to provide the perfect levity while reclined. While the power headrest and lumbar adjust independently, for personalized comfort for the whole family. The center console offers cup holders as well as storage for remotes and more. USB ports, with zero-draw technology, give you peace of mind while charging devices. Built with our patented DualFlex Spring System™ Score ensures flexibility and support for years to come. Choose from hundreds of fabric options to match any taste or decor.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Storage | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Score |
|---|---|
| Features | Zero-Gravity Reclining, Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Power Lumbar, Console, and Cup Holders |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 4-5 |
| Carton Volume | 61.79 |
| Carton Weight | 288 lb |
| Product Weight | 288 lb |
| Carton Volume | 61.15 |
| Weight | 288 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 74 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Score |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Score Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Score Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Score Leather Power Recliner with Power Headrest
Score Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Score Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Score Fabric & Leather Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Score Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Score Power Reclining Sofa with Power Headrests
Score Power Reclining Loveseat w/ Console & Power Hdrsts
Score Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Score Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Score Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Vernon Admiral Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!