Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Enjoy ergonomic features you can finetune to suit your needs—even if you’re sitting alongside another person—with the Mason Power Reclining Loveseat with Console. Using the power control on either arm, you can independently adjust the headrest and recline to find the position most comfortable for you. Keep devices powered up with a USB charging port built into the power control. A convenient center console gives you plenty of space to keep beverages close by and store remotes, magazines, eyeglasses and more. Pad-over armrests provide a place to rest your forearms, while high-divide back cushions keep your head, neck and shoulders supported. Additional tufting takes pressure off your lower back. Quality and durability are guaranteed by our patented DualFlex Spring System™, which bolsters the frame and ensures firmness and flexibility as you sit. Easy-to-clean fabric—available in over 250 style options—will look great for years to come.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, 2-Cushion, Console, and Cup Holders |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 63.30 |
| Carton Weight | 283 lb |
| Product Weight | 283 lb |
| Weight | 283 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 79 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
Complete The Look
Mason Fabric Power Reclining Loveseat
Mason Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
Mason Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Mason Fabric Recliner
Mason Fabric Power Rocking Recliner
Mason Fabric Reclining Loveseat
Mason Fabric Rocking Recliner
Mason Fabric Power Reclining Sectional
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Mason Fabric Reclining Sectional
Mason Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Items We Think You Will Love..
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Vernon Admiral Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
View Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
"*" indicates required fields