Mason Fabric Power Recliner with Power Headrest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Enjoy a more personalized lounging experience with the Mason Power Recliner with Power Headrest. Using a power control on the side of the arm, you can independently adjust the headrest and recline, finding the perfect angle for watching a movie or taking a snooze. You can keep devices charged, too, with USB charging ports built into the power control. Other thoughtful design elements include pad-over armrests that take pressure off your forearms and a high-divide back cushion with tufting that supports your head, neck and lower back. Quality is guaranteed by our patented DualFlex Spring System™, which provides a pleasing mix of firmness and flexibility. Make this recliner your own by choosing from over 250 options of our highly cleanable and durable fabric.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Features | Power, Charging Ports Included, and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 153 lb |
| Product Weight | 153 lb |
| Weight | 153 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 40 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
Complete The Look
Mason Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
Mason Fabric Reclining Sectional
Mason Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Mason Fabric Power Reclining Sectional
Mason Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Mason Fabric Reclining Loveseat
Mason Fabric Power Reclining Sofa
Mason Fabric Power Recliner
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Mason Fabric Power Reclining Loveseat
Mason Fabric Power Rocking Recliner
Items We Think You Will Love..
Oscar Molasses Fabric Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Carter Cappuccino Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Alister Sedona Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Aurora Ash Leather Power Recliner with Power Headrest
Aurora Coconut Milk Leather Power Recliner with Power Headrest
Alister Porcelain Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Mason Fabric Power Recliner with Power Headrest
"*" indicates required fields