Mason Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Make it easy for everyone to kick back and relax with the Mason Power Reclining Sofa with Power Headrests. With a convenient power control on the side of the arms, you can independently adjust the recline and headrests and find the best position for relaxation. Both controls have USB charging ports for mobile devices, so you don’t have to worry about your phone dying while you unwind. Your back and neck stay supported thanks to high-divide, tufted back cushions that take pressure off your head, neck and lower back. Our patented DualFlex Spring System™ provides firmness and flexibility as you sit and ensures that the sofa will stay comfortable for years to come. Mason is upholstered in durable, cleanable fabric that’s available in over 250 style options to ensure it will look great in any home.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and 3-Cushion |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 73.00 |
| Carton Weight | 295 lb |
| Product Weight | 295 lb |
| Weight | 295 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 91 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
Complete The Look
Mason Fabric Recliner
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Mason Fabric Rocking Recliner
Mason Fabric Power Rocking Recliner
Mason Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console
Mason Fabric Power Reclining Sectional
Mason Fabric Power Recliner with Power Headrest
Mason Fabric Reclining Sofa
Mason Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Mason Fabric Reclining Loveseat with Console
Mason Fabric Power Recliner
Items We Think You Will Love..
Beau Silt Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Barnett Gray Matters Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Dove Fabric Power Reclining Sofa with, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Henry Beige Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Brett Sofa With Nails
Aria Fawn Leather Power Reclining Sofa
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Shell Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Brett Sofa
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Mason Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
"*" indicates required fields