Penn Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Combine beauty and effortless motion, with the Penn Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar. Using the power controls on either arm, each user can seamlessly adjust the recline setting independently. Power headrest and lumbar support provide personalized comfort for your family’s individual needs. USB ports, with zero-draw technology, allow you to charge your devices with ease. Crafted with our patented DualFlex Spring System™ Penn provides flexibility and firmness for years to come. Choose from a range of assorted fabric options to match any homes decor. Whether you are settling in for a family movie night or just relaxing solo, feel fully supported by Penn.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Penn |
|---|---|
| Features | Power, 2-Cushion, Power Headrest(s), Power Lumbar, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 4-5 |
| Carton Volume | 78.20 |
| Carton Weight | 294 lb |
| Product Weight | 294 lb |
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Penn |
Complete The Look
Penn Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Penn Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest & Lumbar
Penn Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Items We Think You Will Love..
Zecliner Zofa Dove Fabric Power Reclining Sofa with, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Oasis Storm Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Henry Fog Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Brett Sofa With Nails
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Oasis Truffle Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Barnett Gray Matters Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Penn Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
"*" indicates required fields